top of page

Northside House

Culinary Art Campus:

Melike Nur Türkanoğlu

Yasemin Pat

Northside House, üniversite kampüsünde bulunan, saat 7.30 ile 23.30 arasında faaliyet gösteren, füzyon mutfak anlayışıyla dünya mutfaklarını ortak paydada buluşturan, öğrencileri ve yaşam tarzlarını baz alarak hızlı yemek konseptiyle “take away” fonksiyonu da barındıran bir restoran/ eğitim mutfağı alanıdır. Haftanın belli saat dilimlerinde şeflerle menüsü özel olarak oluşturulan workshop etkinliği mevcuttur. Dünya lezzetleri için tasarlanan endüstriyel mutfağı, bantlı servise bağlıdır. Bu sayede zamanı az olan kişiler garsona gerek kalmadan servisten hızlı bir şekilde yararlanabilmektedirler. Mekanın en sağ ve en solunda bulunan farklı konseptteki restoran alanlarında ziyaretçiler global yemekleri farklı mekan alanlarıyla da deneyimleyebilirler.


Mekanın tasarım anlayışında füzyon kavramının sözlük anlamı ele alınmış ve revize edilerek; birbirinden bağımsız alanların birleşimi sonucu yeni bir tüm(mekan) oluşumu amaçlanmıştır. Bu düşünce, uzun aksların, dairenin, karenin harmanlaşarak yeni bir bütün olması olarak desteklenmiştir. Bu çıkarımla mekanda bolca kavis ve dairesellik görmek mümkündür.

Mimari özellikleri ise mekan, bir zemin kat bir asma kattan oluşmaktadır.mermer, pleksi cam ve majör alanlar için, mekanın ismiyle uyumlu kıyı kesim çağrışımı yapan yeşil alt tonlu mavi malzeme kullanılmıştır. Mekanın genelinde ortamı ısıtacak ve maviyle ahenk oluşturacak hafif soğuk alt tonlu Gül kurusu kullanılmıştır.


Mekanın amacı; bilinmeyen veya karışık olması sebebiyle ön yargı oluşturan global lezzetlerini deneyimleterek olumsuz yargıyı kırmak ve temel alınan kavramı mekan tasarım anlayışına katarak kişinin kaliteli zaman geçirmesini sağlamaktır.
Projeye ait portfolyoya ulaşmak için tıklayın..bottom of page