top of page

Furkan Seven

ESİNEVİ | VECİHİ HÜRKUŞ

Tasarlanan iç mekanda Vecihi Hürkuş'un ''K-VI'' uçağından esinlenerek alt kanat ve üst kanadı çapraz profillerle bağladığını gördüm bende bundan esinlenerek mekanımın alt katını ve asma katını bu çapraz taşıyıcılarla taşıttım. Savaş dönemindeki uçak kullanım detaylarına indiğimde ise çok fazla manevra hareketi yaptığını okudum ve bunu da mekanımda yansıtmak amacıyla asma katıma % 2,5'luk bir eğim vererek ve mekanımın çoğu kısmından dolaşabileceğimiz bir rampa tasarımı yaparak Vecihi'yi yansıtmak istedim.KARŞILAMA ALANI VE MİNYATÜR SHOP Mekanın merdivenlerinden çıktığımız anda bizleri bir karşılama bankosu ve arkasında mekanın bilgilendirmesine dair bir dijital ekran yer alıyor. Minyatür Shop alanında ise bizleri planör ve maket uçaklar karşılıyor. Bu alan hem kapalı hacmin içerisinde çalışıp hem de dış sergileme alanına hizmet ediyor

SERGİLEME ALANLARI Mekanda çok çeşitli sergilemelere başvurduk. Bunlardan bazıları çapraz taşıyıcılarımıza sabitlediğimiz Vecihi karikatür alanları bir diğeri rampamıza sabitlediğimiz düşman askerlerinin balmumları, bir diğeri sergilemeden daha çok bir deneyim alanı olan 3d gözlüklerle kendinizin konsollarla idare edebileceğiniz eski tip teyyare simülasyonu.

CAFE ALANI VE AMFİ Bu alan asma katımızda bulunmaktadır. Rampadan çıkan misafirler dinlenmek ve mekanı daha kapsamlı görmek için bu alan tasarlanmıştır.

KİTAPLIK ALANI Bu alan asma katımızda bulunmaktadır. Vecihi Hürkuş'a ait bilgilerin ve Türk Havacılığı hakkında bilgi edinmek isteyenlerin içeceklerini alıp oturabilecekleri bir alan olarak tasarlanmıştır.


Projeye ait portfolyoya ulaşmak için tıklayınız...
Comments


bottom of page