top of page

Elif Doğa Koçak | Aleyna Özdoğan

LIGHT-ON | The venues inspired by art

"MAKAS ELLER", "ALICE HARİKALAR DİYARINDA", "CHARLIE'NIN ÇİKOLATA FABRİKASI" GİBİ FİLMLERİN YÖNETMENİ TIM BURTON'DAN ESİNLENEREK KURGULANMIŞ BİR MEKANDIR. TIM BURTON'IN İLLÜZYONİST YAPISINDAN, OLAĞANDIŞILIĞINDAN VE RENKLİ KİŞİLİĞİNDEN YOLA ÇIKILMIŞTIR. MEKANIN RENKLERİ VE KAVRAM MAKETİ GÖRSEL ANALOJİDEN YOLA ÇIKILARAK OLUŞTURULMUŞTUR.


Mekanın girişinde sağdaki duvarda Tim Burton'ın imzası bulunuyor. Devamında da bar kısmına geçiliyor. Barın karşısında camın önünde oturma alanı bulunuyor.

Barın karşısında duvara dayalı oturma kısmı var. Yanında bir içki dolabı bulunuyor.


Giriş duvarının diğer kısmında amfi ve sahne bulunuyor. Sahne duvarlarının yarısında ayna kullanılarak Tim Burton'ın illüzyonist yapısı yansıtılmaya çalışılmıştır. Yine amfide Tim Burton'ın evlerinde kullandığı ahşap tercih edilmiştir. Asma kata geçişi amfi merdiveninden sağlanıyor.


Merdivenlerden asma kata çıkıldığında bir sergileme alanı bulunuyor. Bu sergi alanında Tim Burton'ın filmografisi hakkında bilgi veriliyor. Buradaki aydınlatmalar amfinin aydınlatmasını takip ediyor.


Sergi alanın yanında üst kat oturma alanı bulunuyor. Burada duvar kağıdında ve tavandaki aydınlatmada illüzyonistlik yansıtılıyor. Aynı zamanda tavandaki aydınlatmada eskiz çalışması yansıtılıyor.Comentários


bottom of page