top of page

Elif Bahar ALAN

Otoportre Mekanlar: Nuri Bilge Ceylan


Nuri Bilge Ceylan sinemasında karakterler kendi kişiliğinden vazgeçemez ancak düzeni de tamamen kabul edemez ve yabancılaşır, kendini ait hissedemeyen birey bir nevi kopuktur. Yabancılaşan birey zamansız sayılabilecek geniş bir zamanda çevresini izler.


Otoportre Olarak Mekanda sanatçının filmlerindeki geniş açı kavramından yola çıkılmıştır. Mekanı dinlenme ve çalışma alanı olmak üzere ikiye bölen üç duvar yerleştirilmiştir. Bu üç duvarın üzerinde yarıklar oluşturulmuş ve bu yarıkların birbirini tamamlaması sağlanarak panoramik bir görüntü elde edilmiştir. Ayrıca duvarlardaki bu geniş açı sayesinde çalışma alanından dinlenme alanındaki film izlenebilmektedir. Kullanıcı mekanın içerisinde etrafını geniş bir açıyla seyredebilmektedir. Ek olarak bahçe kısmında ağaç unsuru ile mevsimler ve zamansızlık vurgulanmak istenmiştir. Asma kat mahrem alan olarak düşünülmüştür. Asma katta dinlenme alanındaki filmin izlenebileceği esnek oturma alanları yaratılmıştır.

Vuforia Uygulamasına girerek projenin sanal gerçeklik üzerindeki 3D hali görebilirsiniz. Karekodu okumak ve uygulamayı indirmek için linke tıklayınız...Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page