top of page

Bensu GİRGİN

Otoportre Mekanlar: Nuri Bilge Ceylan


''…Yersiz yurtsuzluğun, arada kalmışlığın, askıda kalma ve belirlenmemişliğin arafının sinemasıdır bu, “ne/ne de”nin sineması. '' (Nuri Bilge Ceylan Sineması, Bülent Diken sf. 14)


Nuri Bilge Ceylan filmlerinde hayatından ve kendi içinde çözüme kavuşamamış ikilemlerine bolca yer veren hatta ana dayanak olarak bunları kullanmaktan çekinmeyen bir sanatçıdır.


Filmlerinde alt metin olarak kullandığı entelektüel kimliği ile içinde yetiştiği Anadolu kültürünün çatışmasının tasarlanan stüdyo projesi içerinde bir uyum yakalayabilmesi ana hedeflerden biri oldu. Mekân içerisinde karakterinin bir parçası olan her şeyi gözlemleme ve çıkarım yapma isteği dikkate alınarak plan şeması oluşturuldu. Profesyonel bir fotoğrafçı olduğu için stüdyoya çalışmalarına devam etmesine olanak sağlayacak bir karanlık oda eklenirken sinema fikrinin yarattığı etkiden yola çıkılarak mekân kot farkları ile çözümlendi. Renk kullanımları ve malzeme seçimleri için ise yönetmenliğini yaptığı filmleri temel alındı.Vuforia Uygulamasına girerek projenin sanal gerçeklik üzerindeki 3D hali görebilirsiniz. Karekodu okumak ve uygulamayı indirmek için linke tıklayınız...Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page