top of page

Beyza KAYA

Otoportre Mekanlar: Alev EBUZZİYA

Bu çalışmada, ALEV EBUZZİYA için ‘’ yaşama - üretme - paylaşma ’’ mekanı önerilmiştir. Önerinin temel amacı, sanatçının kişiliğinin ve sanatsal üretiminin mekana yansımasıdır. Bu çerçevede, mekan kavramı sergi olarak belirlenmiştir. Dikdörtgen şeklini bölümlere ayırarak mekanın bölünmesi ile bir sergi alanı oluşturuldu . Tıpkı bu ilişki gibi, önerilen mekanda da yırtılmalar sonucu kotlar ile tanımlı alanlar oluşturulmuştur. Bu hat sanatçının atölyesine , yaşam alanı ve özel yaşam alanına dağılımı sağlayan bir hatta dönüştü.


Sergi alanı mekanın dışından itibaren bize eşlik ediyor aynı zamanda mekan içinde bir yönelime izin veriyor , mekanda açık konsept tercih edildiği için sergi alanı ve mekana giriş 3x şeklinde bizleri karşılıyor , atölye ve yaşam alanı için olan kısmımız 2x şeklinde devam etmekte ve özel yaşam alanı kısmı ise x şeklinde mekanda konumlandırılmıştır . Bu şekilde sadece sergi alanı değil aynı zamanda mekanın kurgu görevini üstlenmiştir.


Kot farkları ile oluşan alanlarda kot farkları yatak başlıklarına dolaplara kitaplıklara dönüşerek fonksiyon kazandı. Mekanda boydan boya tasarlanmış sedir bulunmakta , tasarlanan sedir gerek konum bakımından gerek bir bütün oluşundan mekanda farklı bölümlere farklı şekillerde hizmet vermekte “ yemek alanında oturma fonksiyonu , mutfak alanında raf depolama alanı , atölye kısmında ise seramiklerini yaptığı oturma alanı ve aynı zamanda depo alanı olarak tasarlanmıştır” . Yaşam alanı ve atölyeyi birbirinden ayıran kısmında kullanılan kütle ise çift taraflı ateş köşesi altında çalışmaya başladı “ yaşam alanı kısımda şömine , atölye kısmında seramik fırını olarak işlev kazandı ” , aynı zamanda o kütlemiz mutfağı gizleyen ve hem yaşam alanına hem de atölye kısmına hizmet sağlayan bir alan olarak tanımlandı .


Projeye ait portfolyoya ulaşmak için tıklayın...

Vuforia Uygulamasına girerek projenin sanal gerçeklik üzerindeki 3D hali görebilirsiniz. Karekodu okumak ve uygulamayı indirmek için linke tıklayınız...コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page