top of page

WE ARE NATURE

COLLECTIVE HOUSE - BENAN PARSANA I DUYGU SAYAR

Tasarım doğası gereği araştırma, gözlem ve keşif ile ilerleyen bir süreçtir. Dijitalleşmenin toplumda yarattığı gerçeklik algısındaki kayıp, tasarımda da etkisini göstermektedir. Projenin asıl hedefi, tasarımcının yeniden çevresi ile etkileşim içerisine girerek tasarımlarının niteliğini artıracağı bir ortam sunmak ve bu süreçte tasarımcının ekran başında yaşadığı fiziksel ve zihinsel yorgunluğu kısa süreli onarmaktır.


Bu düşünceden yola çıkarak biyofilik tasarımın temelini oluşturan doğal yaşam formları mekana dahil edilmeye çalışılmıştır. Çıkış noktası olan yeşil alglerin “kolonileşme” davranışı mekanın ana kurgusunu belirlemiştir.


İç Mekan PerspektifiMekanda merkeze yerleşen dairesel çalışma alanları "Kolektif House" içerisinde bireysel ya da düşük sayıda grup üyelerinin çalışmalarına ortam yaratır. Tavana kadar uzanan ortak beyaz sunum duvarı haricinde kullanılan cam ve ahşap bölücüler tasarımcıların çevresiyle iletişime geçebilmesine olanak sağlar. Merkezi çevreleyen mutfak ve dinlenme alanları ana formu takip ederek kurgulanmış ve giriş katta hedeflenen gözlem ve iletişim için uygun ortamı sağlayan açık alanlar olarak tasarlanmıştır.

Mekanın asma katında daha kalabalık ekipler için izole toplantı ve çalışma alanları bulunmaktadır. İki çalışma alanının da dışarı ve içeriyle olan görsel teması kesilmemiştir.


Comments


bottom of page