top of page

Gülfem Özdoğan

Office Hubs: Windtre


İtalya’da faaliyet gösteren Wind Tre iki büyük GSM şirketinin (Wind ve Tre), 2016 yılında, birleşmesi sonucu kurulmuş bir telekomünikasyon şirketidir. Yeni kurulduğu için henüz belli bir kurumsal kimliğe sahip değildir bu yüzden tasarımda yola çıkılırken dikkate alınan kelime Wind, türkçe anlamı ile

“Rüzgar” olmuştur.


Bu bağlamda elde edilebilecek yada türetilebilecek yakın kavramlar düşünülmüş ve en sonunda “kopma” kavramını mekân tasarımında yansıtma kararı alınmıştır.


Kavram maketinde de bu hissiyatı vermek için bütün bir küp zamanla dilimlere ayrılmış ve en sonunda bir takım parçalar halinde koparılmıştır.


Plan tasarlanırken mekânda var olan kolonların çevresinde oluşturulmuş çalışma alanları kurgulanmıştır. Bu alanların arasında kimi zaman depolama kimi zaman seperatör kimi zaman ise taşıyı eleman görevinde kullanılan kare gridlere yer verilmiştir.

Dolu-boş ilişkisinin gözlemlendiği gridler üçüncü boyutta bütüncüllüğü korumuş ve kavramı desteklemiştir.


Mekânda oluşturulan sirkülasyon alanları birbiri ile bağlantılı ancak kopuk kopuktur. Bu yüzden her alan farklı bir kotda oluşturulmuş ve oluşturulan galeri boşlukları ile mekanda ferahlık sağlanmıştır. Zemin katta danışma(bilgi), toplantı/sunum, belli bir aks üzerinde tanımlanmış dinlenme/rahat oturum küpleri, lavabo, depo, kitchenette ve geniş, bireysel çalışma alanları bulunmaktadır. Asma katlarda ise çalışma alanlarının arasında zaman zaman bulunan rahat oturumlara yer verilmiştir.


Renk seçimlerinde firmanın rengi olan turuncu ve kontrast oluşturmak için mor tonları kullanılmıştır. Turuncu renk genelde hacimlerde kullanılırken mor renk oturumlarda tercih edilmiştir.


Atmosferi yumuşatmak ve rahat bir hissiyat yaratmak için asma tavanlarda yeşillik ve mekanda farklı aydınlatmalar kullanılmıştır.Projeye ait portfolyoya ulaşmak için tıklayın..

Vuforia Uygulamasına girerek projenin sanal gerçeklik üzerindeki 3D hali görebilirsiniz. Karekodu okumak ve uygulamayı indirmek için linke tıklayınız..Comments


bottom of page