top of page

Tuğba Üstüntaş

Charlie'nin Çikolata Fabrikası Üzerine...


Kaybeden çocuklardan olan Veruca’nın düşme sahnesi ele alındı. Veruca’nın düştüğünde yaptığı dönme hareketi ve borunun sarmallığı incelendi.


Estetik işlev paftasında dönme hareketinin tamamlanması sonucu oluşan sarmallık gösterildi ve ayakta durması sağlandı. Mekana dönüşebilmesi için boşluklar tanımlandı.


Sembolik işlev paftasında ise Veruca’nın baş aşağı düşmesi sonucunda nereye gittiğini görmeyişinin korkusu ve bilinmezlik duygusu ele alındı. Renk kolajında monokrom renklerle ve keskin hatlarla korku duygusu verildi ortadaki ışık patlamasıyla bilinmezlik duygusu verildi. Çizgi çalışmasında Veruca’nın kayarak düşmesinden hareketle kaygan yapıdaki sürahi çiçeği seçildi. Sürahi çiçeğinin etçil bir bitki olmasıyla da korku duygusu yansıtıldı ve şekli sahnedeki boruya referans verdiği için bu çiçek kullanıldı. Tat ve iz çalışmasında kaygan yapısından dolayı buz ve jöle kullanıldı. Jölenin rengi koyulaştırıldı bu sayede bilinmezlik duygusu verildi. İçine ayva ve zencefil parçaları koyuldu bununla ayvanın verdiği boğulma hissiyatı, korkusu verildi. Jölenin renginden ötürü zencefillerin tam anlamıyla gözükmemesi tatlı bir şey yeme düşüncesi ve ardından gelen zencefilin acılığıyla duyulan korku hissiyatı verildi. Üç çalışmadan gelen bilgiler doğrultusunda ortak çalışmada buzlu asetat kağıtları kullanıldı karşıdakini bir siluet olarak gösterildiğindeki bilinmezlik duygusu verildi. Bilinmezlik duygusunu verebilmek için labirente benzer bir yapı oluşturuldu. Malzeme seçiminde filtreler yarı saydam, pürüzsüz ve saten olarak belirlendi.


Pragmatik işlev paftasında 50-65 yaş arasına hitap eden bir kitap-çikolata teması seçildi. Mekana korku ve sığınılacak yer anlamına gelen Arapça olan ‘Mefza’ ismi verildi. Çikolatalı içecek satışı ve fotoroman seçip okunabilmesi için alan tanımlandı. Müşteriler çikolatalı içeceğini seçip ödemesini yapılmasını daha sonra fotoroman seçme alanına gidip fotoromanını seçmesini son olarak okuma alanında içeceğini içip fotoromanını okuyacak yere doğru gitmesini sağlayan sağdan sola doğru bir geçiş oluşturuldu. Mekandaki donatılar dönme hareketinin devamını sağlaması için ‘L’ şeklinde oluşturuldu. Malzeme olarak yarı saydam olan karşıdakini siluet olarak gösteren ‘Lightben’ malzemesi kullanıldı.


 

 
 Comments


bottom of page