top of page

Ayça Altan

Charlie'nin Çikolata Fabrikası Üzerine...


'' Çikolataya ulaşması zor olsa da azimli yapısı sayesinde sonuçta çikolata fabrikası sahibi olan karakterin yaşadığı mekan incelendi. ''


Temelde Charlie Bucket'ın evi incelendi. Çalışmada evin hiperbolik geometriye sahip olan çatısı konu edindi. Çatının anlatımı için eylem kelimeleri olarak katlanma, kesme ve kırılma seçildi.


Videoda bulunan sahne ve müziğin etkisiyle çalışmalarda sevinç duygusu temel alındı. Renk, çizgi, doku çalışmalarında ve ortak çalışmada sevinç duygusunun insana hissettirdiği sıcaklık ve yükselme hissi tariflendi. Malzemeler için sıcak, yumuşak ve yüksek anahtar kelimeleri kullanılarak sonuçta Yün Duvar ,Çağdaş Tekstil ve Ahşap Lif İzolasyonu malzemeleri seçildi.


3-6 yaş grubu için Pasta ve Çikolata mekanı tasarlandı. Çocukların aileleri ile birlikte önceden ayarlanmış saatlerde pastaneye gelerek ilk aşamada üç çeşit hazır pasta arasından pastalarını seçtikleri ve keşif alanındaki etkinlik için haritalarını aldıkları giriş alanı , ikinci aşamada saklanan çikolata kalıplarını buldukları ve o kaplarla çikolataları şekillendirerek hazır pastalarını süsledikleri keşif ve atölye alanı belirlendi. Anlatım için atölye alanı ve malzeme olarak 1 numaralı Yün Duvar malzemesi seçildi.


 

 
 Comments


bottom of page