top of page

LIVE OUT

LIVE OUT | CEYDA ALARA AKSAN | YASEMİN PAT | İREM GÜL ARSLAN

LIVE OUT projesi kapsamında TOBB ETÜ lokasyonunda bulunan açık araziye, kampüs yaşamına uyumlu bir öğrenci yaşam kompleksi düşünülmektedir. Yapılacak olan sistem, kamusal mekan anlayışına bağlı olup öğrencilerin belirli aktiviteleri deneyimlemesi ve aradaki bağı güçlendirme işlevlerini görmektedir.Günlük yaşamın eylemlerini eğlenceli bir deneyim haline dönüştürerek kullanıcıya daha keyifli bir yaşam alanı sunmaktadır.


Üç ana fonksiyonun bir araya gelerek modüler bir sistem oluşturup,fonksiyonel anlamda çalışması tasarlanmıştır.Bu noktada bağlama işlemi çevrelerinden kavisle uzanan bir çizgi tarafından verilmiştir.Bu sayede üç ana alanın dışında kavislerin uzantısının oluşturduğu boşluklar yeni alanlar yaratmıştır. Her bir fonksiyon ayrı işlenebilir ve konumlandırılabilirdir. Fonksiyonların modüler sistemde bir araya gelmesi farklı formlar kazandırır.
AMFİ- Kullanıcıların birbiriyle daha aktif ve paylaşımda bulunabileceği bir alan olarak tasarlanmıştır. Ürünün dış tarafı için tasarlanan puf sistemi kullanıcıların istedikleri lokasyonda kullanımı için ergonomik olarak tasarlanmıştır.


ÇALIŞMA ALANI- Kullanıcıların açık alanda da konforlu olarak çalışmasına fırsat veren ürün kampüs ve kullanıcısına uygun olarak hareketli, enerjik olarak tasarlanmıştır.Aynı zamanda sürdürülebilir kaynakları kullanma amacına yönelik tavanda tasarlanan güneş panelleriyle birlikte elektrik enerjisini doğrudan tasarlanan mekana aktarıyor.


SİNEMA ALANI- Açık hava sineması olarak tasarlanan üründe, kullanıcılara farklı bir deneyim sunarken aynı zamanda keyif almasını amaçlamıştır.


SERGİLEME ALANI- Mekanın tasarım formuna uygun olarak tasarlanan sergileme elemanları, labirent etkisi yaratarak kullanıcı ile etkileşimde bulunuyor.


LOCKER- Kullanıcıların ihtiyacına yönelik olarak tasarlanan locker ürünü, mekanın formuna göre şekil alarak ve mekanın renk ve enerjisinden ilham alınarak tasarlanmıştır.


FONKSİYONEL OTURUM- Kamusal mekan anlayışına bağlı olarak tasarlanan yaylı oturum, mekanın dış çemberiyle kurduğu bağ ile birleşerek farklı oturum formlarını kullanıcılarına sunuyor.
Comentarios


bottom of page