top of page

BENAN PARSANA I DUYGU SAYAR

LAZZONİ I ÖRNEK MAĞAZA TASARIMI I İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Lazzoni Mobilya'nın Ankara Akyurt’ta bulunan fabrika mağazası için bir mekân tasarımı yapılmıştır. Mekân içerisinde bulunan iki kolon tasarımın kurgusunda etkin rol oynamaktadır. Kolonlar çevresinde oluşturulan çekirdek tanımlaması, yaşam alanı mobilyalarının sergileneceği merkez olarak kurgulanmıştır. Bu merkez etrafına yaşam alanlarıyla ilişkilendirilen yemek odası mobilyaları, mekânın arka kısmında konumlandırılan yatak odası mobilyaları ve onu takip eden tekil sergiler ve malzeme duvarıyla mekan içerisinde sirkülasyon sırasında kullanıcıya bir hikaye yaşatabilmek hedeflenmiştir.


Mekân içerisinde oluşabilecek erişim engellerini minimuma indirgemek ve akış bütünlüğünü bozmamak adına tekil sergi elemanları haricinde mekân içerisinde yükseltilmiş döşemeye yer verilmemiştir. Bunun yerine mahaller birbirinden renk, malzeme ve doku farklılıklarıyla ayrıştırılmıştır.


Mekânda dönemlere göre sergilenecek mobilyaların değişebilecek renk, doku ve malzeme değerlerinin mekân içerisinde okunmasını kolaylaştırmak ve bu değerleri öne çıkarabilmek adına mekanda ağırlıklı olarak akromatik renkler kullanılmıştır.Comments


bottom of page