top of page

Aslı Sena Ural

Charlie'nin Çikolata Fabrikası Üzerine...


Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmini baz alan bu projede, ailenin öneminin daha da anlam kazandığı Charlie Bucket’ın evi ele alınmıştır.

Estetik İşlev’de, evin genel formunun ekleme-çıkarma eylemi ile oluştuğu gösterilmiş ve bu eylem ‘Ortadan Katlanarak Birbirini Tamamlama’ olarak sembolize edilmiştir. 2 boyutlu gösterim tam ortadan simetrik olacak şekilde hazırlanmıştır ve rölyefik düzende güçlendirilmiştir. 2 boyutlu gösterimi referans alarak oluşturulan 3 boyutlu düzende, omurga yapısına sabitlenmiş 6 ayrı yüzeyin birbirlerine eklenerek bir küp oluşturması amaçlanmıştır.


Sembolik İşlev’de, sahne duygusu olan ‘Bağlılık’ baz alınarak çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Renk kolajında, tonlar arası yumuşak bir geçiş sağlanmıştır. Çizgi çalışmasında, farklı yüksekliklerde dairesel yüzeyler kullanılıp, her birinin bir aile bireyini tanımlaması amaçlanmıştır. Doku-Tat çalışmasında, Charlie’nin evini dış yapısının iç karartıcı oluşu ve iç yapısındaki aile bağı, keçiboynuzunun genel yapısına benzetilmiştir. Bu üç çalışmanın doğrultusunda ortak bir çalışma yapılmış ve sonucunda 3 adet malzeme seçilmiştir.

Pragmatik İşlev’de, 13-18 yaş aralığına hitap eden ‘Çikolata & Dondurma’ başlığı altında bir kiosk tasarlanmıştır. Bu kioskta; kişinin kendi dondurmasını tasarlayabileceği, dondurması ile birlikte fotoğraf çektirebileceği ve kalan dondurma çubuğunu saplayıp hatıra bırakabileceği özel alanlar tariflenmiştir. 3 boyutlu düzenden üretilen son üründe, seçilmiş malzemelerden olan ‘Acoustic Cork Wall Tiles’ kullanılmıştır.


 

 
 Kommentare


bottom of page