top of page

Furkan Adem Öz-Hale Kılıç

GENOM LAB.

Bu projede genetik bilimciler için bir mekan tasarımı yapılmıştır. Bu genetik bilimciler yok olmuş bitki ve hayvan kalıntılarından elde ettikleri sağlam DNA'ları GENOM LAB'da tekrardan o hayvanları ve bitkileri hayata döndürmeyi amaçlamışlardır. Meslekten yola çıkılarak da kavramımız “Döngü ve Koruma” seçilmiştir.


“Döngü ve Koruma” kavramı ile oluşan “Kinetik mekan”, kendi ekseninde yaptığı manevralar ile yer yer kolektif, yer yer ise bireysel alanlar tanımlıyor ayrıcı bu hareketli mekan Güneşin günlük hareketlerini referans olarak kendi ekseninde dönmektedir ve bu sayede Genom Lab'da yetişen bitkilerin gün içerisinde her han gün ışığı alması sağlanmıştır. Alanların postür - fonksiyon ilişkilerinin çeşitli olması, malzeme - doku - renk ilişkisinin oluşturduğu dil bütünlüğü ile yaşam alanı olan bu mekanın bir ruhu olması amaçlanmıştır.


Mekân dört parçaya ayrılarak, birbirleri ile ayrı ayrı konumlanan Harcanacak zamana ve beraberinde getirdiği beklentilere göre konumlanabileceğiniz bir düzen oluşturuyor.

Z1 - Kolektif Alan İnsanların günlük hayatlarını çok rahat bir şekilde sürdürebilecekleri alan.

Z2 - Bireysel Alan Daha bireysel ve mahrem olan bireysel alanlar, bireylerin gürültüden uzak durabilecekleri, işlerine odaklanabilecekleri şekilde kurgulanmış sessiz alanlardır.

Z3 - GENOM LAB. Mekan kullanıcılarının (Bilim İnsanlarının) deneylerini ve bu deneylerin takibini yapabilmesi için UV ışıkları ile özel olarak tasarlanmış bitki kapsülleri bulunmaktadır.

Z4 - Dinlenme Alanı Mekanı kullanıcılarının şehir hayatının yorucu hareketliliğinden uzaklaşıp kendileri ile vakit geçirebilecekleri alan.Projeye ait portfolyoya ulaşmak için tıklayın...
Comments


bottom of page