top of page

Emel Kübra DOĞAN

Otoportre Mekanlar: Yaşar Kemal

Türk edebiyatının öncü isimlerinden biri olan Yaşar Kemal'in karakteri ve eserleri incelenip bazı çıkarımlar yapılmış ve sanatçı ‘başak’ bitkisi ile özdeşleştirilip ayakları yere sağlam basan bir karaktere sahip olmasına gönderme yapılmıştır ve bu benzetmeden yola çıkılarak mekan içerisinde merkezde sağlam tek bir kütle etrafında mekan organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Mekan içerisindeki her şey bu kütle etrafında dönmekte ve kütleye bağlı birer alan yaratma amacına hizmet etmektedir.

TASARIM SÜRECİ:


Bu süreçte, sağlam bir kütle ile sanatçının karakterine gönderme yapılarak, mekan organizasyonu bu kütle etrafında kurgulanmış ve kütle mekanı alanlara ayıran tek öge olarak vurgulanmak istenmiştir. Mekanın büyük çoğunluğunda ise sanatçıya ait kütüphane ön plana çıkarılmış tek bir duvar bu alan için ayrılmıştır. Mekanda giriş katı ortak alan, çalışma ve yaşam alanı olarak kullanım sağlarken asma kat hem kütüphaneye bağlı bir okuma alanı hem de sanatçının mahrem alanı için hizmet sunmaktadır.

Vuforia Uygulamasına girerek projenin sanal gerçeklik üzerindeki 3D hali görebilirsiniz. Karekodu okumak ve uygulamayı indirmek için linke tıklayınız...Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page