top of page

Ceyda Alara Aksan - Bengisu Güleç

SWAROVSKI | Bilgilendirme Noktası Projesi

SWAROVSKI markası, 1985'te Daniel SWAROVSKI tarafından Avusturya merkezli olarak kurulmuştur. Geçmişten bugüne zarif, sade ve asil tasarımlarıyla dikkat çekmiştir. Kristal taşın “SWAROVSKI” olarak tanınmasındaki en büyük etken olan bu markanın en önemli özelliği, küçük kristalleri pürüzsüz ve sert kıvrımlarla kesmesidir. Bunun sayesinde kristal, bir pırlanta kadar parlak bir görünüme sahip olur. Dünyaca ünlü “SWAROVSKI” markası için Ankara Panora AVM'de dönemlik olarak kurulması üzerine tasarlanmış bir mekandır.


Mekanın gerek heykelsi dış strüktürü gerekse iç tasarımı, mekanı tasarlamaya başlarken yola çıkmış olduğumuz “kristal kesimlerinin” eşsizliği, sonsuzluğu ve rastlantısallığı hayal edilerek tasarlanmıştır. “Kırılma” kavramı ile oluşan “ana omurga”, mekanda yaptığı manevralar ile yer yer kolektif, yer yer ise bireysel alanlar tanımlıyor. Alanların postür - fonksiyon ilişkilerinin çeşitli olması, malzeme - doku - renk ilişkisinin oluşturduğu dil bütünlüğü ile yaşam alanı olan bu mekanın bir ruhu olması amaçlanmıştır.


Mekân üç parçaya ayrılarak, iç içe geçen beş atmosfer sunuyor. Harcanacak zamana ve beraberinde getirdiği beklentilere göre konumlanabileceğiniz bir düzen oluşturuyor.

Z1 - Kolektif Alan “Ana Omurga”nın sardığı bu mekana girdiğimizde “Sergileme Alanı” ilk kolektif alandır. Kullanıcılar sergileme alanında SWAROVSKI güncel ürünlerini görebileceği ve yeni çıkan ürünlerin tanıtımlarını izleyebilecekleri bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Z2 - Kolektif Alan Bilgilendirmeye dayalı alan olarak tasarlanan SWAROVSKI Tarihçe Deneyim Alanı, bireylerin SWAROVSKI markasının tarihçesini öğrenebilecekleri bir alan olarak tasarlanmıştır. Tarihçe deneyim alanı, gürültüden uzak akustik desteklerle birlikte kurgulanmış bir alandır.

Z3 - Kolektif Alan Kristallerin kırılma seslerinin etkisini hissettirmek için tasarlanan deneyim alanıdır.

Z4 - Kolektif Alan Sergileme alanıyla bağlantılı olarak işleyen Online Satış Alanı, sergileme alanında sergilenen ürünlerin bireysel olarak satış alanında ürünü satın alınmasına dayalıdır.

Z5 - Kolektif Alan Kullanıcıların mekanın formunu daha iyi gözlemlemek ve hissetmeleri için oluşturulan seyir alanı ayrıca Bar ve Seyir Alanı imkanı da sunar.Projeye ait portfolyoya ulaşmak için tıklayın...
Comments


bottom of page