top of page

1984

KİTABEVİ | ELİF ONUR - ÇAĞLA ALPARSLAN


George Orwell'in 1984’ü, insanların düşüncelerinin manipülasyon ve tehdit yoluyla kontrol edildiği distopik bir topluluğu tasvir eder. Şiddet, sadakat, kontrol ve güç kavramları, iktidardaki rejimin merkezinde yer alır. Roman boyunca Big Brother 'ın görüntüleri ve sesi, vatandaşları kültürel kurallara uymaları konusunda uyarır, yönlendirir ve tehdit eder. ‘Big Brother is Watching You’ mekana her yerinden gözlenebilen bir asma kat kurgusuyla ele alınarak aktarılmıştır. Asma kat izlenme duygusunu yaratmak için mesh-reflekte cam-mesh olmak üzere 3 katman olarak tasarlanmıştır.


Kafe Alanı Perspektif


Kafe alanı ; sedir, bistro ve 2 kişilik masalardan oluşmaktadır. Masalar Bilecik Rozalya mermerden yapılmış olup konsept baskılarla çeşitlendirilmiştir.


Bar alanı +0 ve +45 kotunda konumlandırılıp 2 çeşit oturum sağlanmıştır. Bar alanının hemen arkasında kırmız-beyaz yanıp sönen ışıklarla hem estetik ve fonksiyonel olan bir göz soyutlaması tasarlanmıştır.Okuma ve sergileme alanı; +45 kotunda bulunan oturma alanıyla beraber çalışmaktadır. Galeri boşluğundan sarkan 'Tony Oursler's Eyes' ile özelleştirilmiştir. Kitaplar mesh ve çelik iskelet ile tasarlanmış ve ışık oyunlarıyla desteklenmiş yüksek ve alçak kitaplıklarda sergilenmektedir.


Mesh-reflekte cam-mesh olmak üzere 3 katmandan oluşan asma kata çıkarken ilk olarak bir anahtar deliği soyutlamasıyla karşılaşılır. Çalışma alanları sirkülayonu engellemeyecek şekilde bireysel ve kolektif olarak tasarlanmıştır.

Comments


bottom of page